U

Uniwersalny program CAD do projektowania powinien charakteryzować się kompatybilnością ze specjalistycznymi aplikacjami. Środowisko programu GstarCAD jest otwarte m.in. na program do projektowania instalacji sanitarnych, czy program do obliczania konstrukcji stalowych. Ta możliwość powoduje, że GstarCAD jest popularny w różnych środowiskach.

Wyposażyć można się także w zakładki odpowiednie dla innych branż: geodezyjnej, mechanicznej, czy architektonicznej. W tym tekście skupimy się jednak tylko na rozwiązaniach dla konstruktorów i projektantów instalacji sanitarnych i hydraulicznych. 

CAD do projektowania GstarCAD 2019

GstarCAD do program do projektowania, często określany jako alternatywa dla wiodącego na rynku oprogramowania AutoCAD. Zaawansowane możliwości systemu i szerokie zastosowanie spowodowały, że GstarCAD cieszy się dużym zaufaniem użytkowników niemal na całym świecie. Przyjrzyjmy się, w jakie cechy został wyposażony.

GstarCAD 2019 posiada więcej opcji tworzenia szyku. Oznacza to, że zostały wdrożone nowe możliwości tworzenia kopii obiektów rozmieszczonych w szyku – prostokątnym, biegunowym oraz wzdłuż ścieżki. Dzięki tej udoskonalonej opcji, praca w CAD do projektowania stała się jeszcze bardziej efektywna.

Kolejną nowością jest opcja tnij. Jest to polecenie, które służy do przycinania bloku, zewnętrznego odniesienia, obrazu, rzutnika i podkładu (PDF lub DGN) do określonego obszaru. GstarCAD ma także Konwerter plików DWG, dokonujący szybkiej konwersji jednego lub wielu plików  rysunku do wybranego formatu.

Innymi ciekawymi funkcjami charakteryzowanego CAD do projektowania są: kreskowanie na spód, płaszczyzna przekroju, dodaj wybrane, zmień na JakWarstwa i bezpieczeństwo. Ciekawą funkcją jest także wiele – jest to polecenie, które powtarza wybraną komendę cyklicznie, bez konieczności jej ponownego wybierania.

Swoją uniwersalność CAD do projektowania GstarCAD 2019 zawdzięcza w dużej mierze nie tylko wymienionym funkcjom, ale również dedykowanym nakładkom. To właśnie dzięki nim, GS może być określany np. jako program do projektowania konstrukcji stalowych, czy program do projektowania instalacji hydraulicznych.

Program do projektowania konstrukcji stalowych

Wyposażony w specjalistyczne nakładki GstarCAD, może być określony jako program do obliczania konstrukcji stalowych. Dzięki dedykowanym aplikacjom GS może być narzędziem dla konstruktorów, które charakteryzuje się szybką i sprawną pracą przy projektach budowlanych, konstrukcjach stalowych, żelbetowych, drewnianych oraz obliczeniach konstrukcyjnych i wytrzymałościowych.

Wszystkich nakładek jest wiele, m.in. dzięki temu, że środowisko GstarCAD jest otwarte. Pozwala to na łatwe tworzenie kompatybilnych systemów. Możliwość tę chętnie wykorzystują zarówno zawodowi programiści, jak i początkujący pasjonaci. Świadczy o tym zwiększająca się coraz bardziej liczba dedykowanych nakładek branżowych.

Niejeden program do projektowania konstrukcji stalowych jest kompatybilny ze środowiskiem GstarCAD 2019. Przeanalizujmy funkcjonalność najpopularniejszych z nich, czyli e-CAD Podstawowy, MCAD MSTAL, e-CAD Stal i BiK Stal.

e-CAD Podstawowy

e-CAD Podstawowy to nie pojedynczy program do obliczania konstrukcji stalowych, a cały system, który ma wspomagać projektowanie konstrukcji stalowych i żelbetowych. Jest to aplikacja w pełni odpowiadająca najnowszym, polskim i europejskim normom.

e-CAD Podstawowy pozwala na wstawianie ramek rysunkowych i tabeli opisowych oraz linii specjalnie dostosowanych proporcjami do skali i jednostki e-CAD. Służy również do tworzenia opisów tekstowych i wyznaczania wymiarów. Aplikacja została wyposażona w koty zgodne z oznaczeniem PN-B-01025:2004.

Program posiada wiele przydatnych komend oraz pozwala na operacje na liniach i poliliniach, a także obiektach tekstowych, blokach, plikach i obrazach rastrowych. Zastosowanie e-CAD Podstawy pozwala zaoszczędzić konstruktorom wiele godzin pracy.

e-CAD Podstawy to program, który jest konieczny do korzystania z pozostałych nakładek z tej serii, czyli e-CAD Stal, e-CAD Stal Śruby, e-CAD Pręty kodowane, e-CAD Żelbet, e-CAD Żelbet Siatki. Nakładka wykorzystywana jest w branży budowniczej, konstrukcyjnej (stalowej, żelbetowej i drewnianej).

e-CAD Stal

e-CAD Stal to program do projektowania konstrukcji stalowych z serii aplikacji e-CAD. Umożliwia generowanie precyzyjnej i szczegółowej dokumentacji technicznej. Podobnie jak w przypadku poprzedniego programu, e-CAD Stal również jest całym zestawem narzędzi. Możliwości systemu przyśpieszają i ułatwiają działania projektowe, pozwalając tworzyć precyzyjne konstrukcje stalowe.

GstarCAD w połączeniu z e-CAD Stal to nie tylko program do obliczania konstrukcji stalowych, ale także narzędzie pozwalające na liczne zestawienia, rysowanie i opisywanie poszczególnych kształtowników. Narzędzie pozwala na szybkie i intuicyjne projektowanie zaawansowanych konstrukcji stalowych, bez konieczności dokonywania manualnych, monotonnych obliczeń.

e-CAD Stal wykorzystywany jest (podobnie jak e-CAD Podstawy) w branżach budowniczych i konstrukcyjnych – stalowych, żelbetowych i drewnianych. Aby mógł poprawnie działać, konieczne jest posiadanie nakładki e-CAD Podstawy.

MCAD MSTAL

Kolejny, kompatybilny z GstarCAD program do projektowania konstrukcji stalowych to MCAD MSTAL – narzędzie ułatwiająca projektowanie elementów konstrukcji stalowych w środowisku CAD. Jego zaletą jest opisywanie wielu rodzajów spoin spawanych. Dodatkowo system umożliwia dodanie symboli (śrub i nitów), a także pozostałych elementów dokumentacji technicznej konstrukcji stalowych.

MCAD MSTAL pozwala bezpośrednio na rysunku w tabeli zestawić stal przy wykorzystaniu pliku zewnętrznego – kompatybilnego z Excel. Po wgraniu makr zestawieniowy dokument jest formatowany automatycznie. Co ważne, program umożliwia narysowanie oraz policzenie połączeń doczołowych według normy PN-90/B-03200.

Aby móc wykorzystać program do obliczania konstrukcji stalowych MCAD MSTAL należy zaopatrzyć się w nakładkę MCAD MBASE. Jest to moduł narzędziowy, łączący w sobie całe środowisko MCAD.

BiK Stal

Ostatni program do projektowania konstrukcji stalowych, który omówimy w tym artykule to BiK Stal. Do jego licznych zalet należą prosta obsługa i wdrożenie oraz możliwość wyboru polskiej wersji językowej. Głównymi zadaniami aplikacji są umożliwienie automatycznego tworzenia rysunków 2D, parametrycznego rysowania obiektów oraz tworzenie widoków i przekrojów elementów z opisami i wymiarami.

BiK Stal jest zgodny z Polską Normą, można więc z powodzeniem i bez obaw wykorzystywać go podczas projektowania konstrukcji stalowych. Jest on kompatybilny z pakietem BiK, aby móc z niego korzystać należy zaopatrzyć się również w nakładkę BiK Base – stanowiącą wspólną platformę dla wszystkich modułów pakietu.

Program do projektowania instalacji hydraulicznych

GstarCAD to nie tylko program do obliczania konstrukcji stalowych, z powodzeniem może być wykorzystywany także jako program do projektowania instalacji sanitarnych. Dzięki zaawansowanym, kompatybilnym aplikacjom GstarCAD może znacznie przyspieszyć prace inżynierów sanitarnych i instalatorów.

GstarCAD pozwala na tworzenie instalacji grzewczych, wodociągowych, kanalizujących, ale także na projektowanie systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych. Najbardziej znany program do projektowania instalacji sanitarnych to Profilek, ale  projektanci instalacji chętnie sięgają także po takie nakładki jak:

  • Wentyle,
  • Wentyle PLUS,
  • Kreślarz,
  • CP-Symbols HVAC & Piping,
  • CADprofi HVAC & Piping.

W tekście przyjrzymy się bliżej dwóm rozwiązaniom – Profilek i CP-Symbols HVAC & Piping. Do czego służą, jak można z nich korzystać i kto powinien się w nie zaopatrzyć? Poniżej postaramy się znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.

            Profilek

Do czego służy program do projektowania instalacji hydraulicznych Profilek? Do opisywania i rysowania instalacji kanalizacji wewnętrznej, ale także do rysowaniu i opisywania profili podłużnych instalacji, przyłączy i sieci zewnętrznych oraz rysowania przewodów rurowych wraz z izolacjami i kształtkami, schematów hydraulicznych, instalacji gazowych i zagospodarowania terenu.

Profilek to nakładka wykorzystywana przez projektantów instalacji sanitarnych. Jego elementy mieszczą się na uporządkowanych warstwach, co sprawia, że rysunek nad którym pracujemy jest bardzo czytelny.

Profilek to jedna z tańszych nakładek dla instalatorów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo pożyteczna i chętnie wykorzystywana. Aby zapoznać się przed zakupem z jej możliwościami, wystarczy pobrać wersję testową programu np. ze strony programu GstarCAD. Do aplikacji została stworzona także obszerna instrukcja – podręcznik użytkownika Profilek. Można odnaleźć ją na tej samej stronie.

                CP-Symbols HVAC & Piping

Niemal każdy instalator zna program do projektowania instalacji hydraulicznych CP-Symbols HVAC & Piping. Jest to cała seria zestawów bibliotek i obiektów, mogąca być z powodzeniem wykorzystywana przez użytkowników oprogramowania GstarCAD. System składa się z pięciu bibliotek:

  • Biblioteka Symbole ogólne (c.o., wod.–kan., ppoż. oraz instalacje technologiczne),
  • Biblioteka Instalacje przemysłowe (schematy instalacji przemysłowych i schematy P&ID),
  • Biblioteka Przybory i grzejniki (przybory sanitarne, baterie, urządzenia ppoż itd.),
  • Biblioteka Wentylacja (instalacje wentylacyjne i klimatyzacje według norm PN oraz DIN),
  • Biblioteka Diagramy i schematy blokowe (schematy blokowe wielu branż).  

Każda z tych bibliotek może być zakupiona osobno, jako seria lub w pełnym pakiecie CP-Symbols Suite.

GstarCAD to z powodzeniem może być program do projektowania instalacji sanitarnych, należy tylko odpowiednio go doposażyć. Podobnie jest w przypadku pozostałych branż – niemal wszyscy projektanci mogą znaleźć coś dla siebie pośród licznych rozwiązań kompatybilnych ze środowiskiem GstarCAD.

Uniwersalność rozwiązania CAD jest bardzo ważną cechą. Dzięki niej, licencje można wykorzystywać na wielu płaszczyznach. Nakładki można zakupić w każdej chwili, dlatego warto wiedzieć, jakie mają możliwości.